חדשות ועדכונים סרטונים ממליצים עלינו כתבות ומאמרים כח אדם רפואי שירות אמבולנסים חטיבת ההדרכה דרושים מונחון רפואי קישורים לאתרים בתחום אודות

בין לקוחותינו המרוצים תוכלו למצוא את:

לחץ דם ויתר לחץ דם

לחץ הדם הנו הלחץ בתוך העורקים. אנו מבטאים את לחץ הדם במילימטרים כספית (ממ"כ) בעזרת שני מספרים (לדוגמה: 80/120). המספר הנמוך הוא הלחץ בעורקים בזמן מנוחת הלב ואילו המספר הגבוה הוא הלחץ בעת התכווצות הלב, כאשר הלב מזרים כמות נוספת של דם לתוך העורקים. באופן כללי מקובל שאצל אדם בוגר לחץ הדם נחשב לתקין עד לגובה של 85/130 ממ"כ, מוגבר מעל ל- 90/140 ממ"כ (ובמקרה זה מדברים על יתר לחץ דם) וגבולי בין הערכים האלה.

סיבות ליתר לחץ דם

בדומה לגובהו של אדם, גם לחץ דמו תלוי בנטייה תורשתית מחד ובהשפעות סביבתיות מאידך, אך קיימים שני הבדלים בסיסיים: 1. בניגוד לגובהו, לחץ דמו של האדם אינו קבוע ויציב, מפני שהוא מושפע זמנית ע"י גורמים רבים ולכן הוא משתנה מיום ליום ואף מרגע לרגע. לפיכך, יש לזכור שעל ידי מדידה חד- פעמית (ואפילו מדידות חוזרות אשר נעשות באותה הזדמנות) לא ניתן לקבוע אם לחץ דמו של אדם הוא תקין או שהוא סובל מיתר לחץ דם. על כן גם החלטת הרופא בנוגע לצורך בטיפול מבוססת, בדרך כלל, על מדידות חוזרות (לרוב 3-2 מדידות או אף יותר), בהפרשי זמן של כשבוע או יותר, בהתאם לגובה לחץ הדם.

2. בעוד גובהו של אדם אינו משפיע על בריאותו, הרי שלחץ הדם שלו עלול לפגוע בבריאותו אם הוא מוגבר כל הזמן או רוב הזמן. על הנטייה התורשתית אין לנו שליטה, אך יש ביכולתנו להשפיע על גורמים סביבתיים מסויימים. לכן, הגורמים הסביבתיים מהווים נושא למחקר נמרץ, אולם עד כה רק גורמים בודדים הוכחו כקשורים לגרימת יתר לחץ דם, והם: א. עליה במשקל מעבר לרצוי, בעיקר אצל אנשים צעירים. במקביל יש גם הוכחות שהפחתת משקל באנשים שמנים עם יתר לחץ דם מביא לירידה בלחץ דמם; ב. שתייה מופרזת של אלכוהול (יותר מ- 50 סמ"ק כוהל טהור ליום בממוצע); ג. נטילת כדורים למניעת הריון. לכן יש לעקוב אחרי לחץ הדם אצל נשים המשתמשות בגלולה למניעת הריון ולהפסיק את השימוש בה אם לחץ הדם עולה. ברוב המקרים לחץ הדם חוזר לתיקונו תוך מספר חודשים לאחר הפסקת השימוש בגלולה. ד. מלח שימוש מופרז ב - כפי הנראה, המלח משפיע בכ- 50% מהאנשים בעלי נטייה ליתר לחץ דם. אין אנו ממליצים על "התנזרות" מוחלטת משימוש במלח ומאידך, אנו מתנגדים לשימוש מופרז (כגון בישול עם הרבה מלח או הוספת מלח למאכלים עוד בטרם טועמים אותם).  הגורמים הנ"ל עלולים להביא להתפתחות יתר לחץ דם באנשים בעלי נטייה תורשתית לכך. גם הגורמים הבאים מוזכרים לעתים כתורמים להתפתחות או החמרת יתר לחץ דם, אך לגביהם ההוכחות פחות חד-משמעיות:

ה. הפרעות נשימה בשינה  קיים קשר ברור בין הפרעות בנשימה בשינה לבין יתר לחץ דם. הפרעות אלו יכולות להתבטא בנשימה מופחתת שמתבטאת בנחירות אבל הסיכון העיקרי נובע מהתקפי דום נשימה שנמשכים שניות עד דקות. בכל מקרה של יתר לחץ דם יש לברר אצל בן/בת הזוג על התקפים כאלו ואישור סופי לכך ייעשה במעבדת שינה. קיימים מספר טיפולים לבעייה זאת שיכולים לרפא את יתר לחץ הדם לחלוטין.

ו. חוסר פעילות גופנית - בניגוד למה שחשבו בעבר, ידוע כעת שאצל אנשים עם יתר לחץ דם, הפעילות הגופנית אינה מהווה סיכון. להיפך, פעילות גופנית קבועה ואף ספורטיבית הנה מומלצת ועשויה אף להוריד בטווח הארוך במידה ניכרת את לחץ הדם המוגבר. הדבר נכון במיוחד לגבי תרגילים "איזוטוניים", כגון הליכה מהירה, ריצה, שחיה, טניס, כדורגל, וכו'. אולם מאידך, תחרויות ספורט, המלוות במאמץ גדול מאוד וכן צלילה או תרגילים "איזומטריים" (כגון הרמת משקולות) אינם מומלצים.  ז. מתח נפשי - התרגשות (כגון בעת מריבה, כאב חד, פניה לחדר מיון, וכו') עלולה לגרום לעליה חולפת בלחץ הדם. אולם אין הוכחה ברורה שמצבי דחק או מתח נפשי גורמים להתפתחות יתר לחץ דם. בדרך כלל טענה כזו גם אינה קבילה בבתי המשפט.  ח. קפה שתיית גורמת לעליה זמנית בלחץ הדם למספר דקות דם. מאידך, אין אנו ממליצים להפריז בשתיית קפה מעבר ל- 3-2 כוסות ליום.  נוסף לאמור לעיל, קיימים מקרים נדירים (פחות מ- 2%), בהם סיבת לחץ הדם הגבוה נעוצה בשינוי אנטומי או ביוכימי חריג (כגון היצרות של עורק הכליה, גידולים מסויימים, וכו´). יתר לחץ דם מסיבות אלו מכונה "יתר לחץ דם משני" בניגוד למרבית למרבית המקרים בהם הסיבה אינה ידועה ולכן הוא מכונה מכונה "יתר לחץ דם עצמוני או ראשוני". הרופא יחשוד באפשרות כזאת לפי ממצאים מיוחדים שהוא עלול לגלות בבדיקה הגופנית או בבדיקות המעבדה, או כאשר לחץ הדם אינו מגיב לטיפול למרות נסיונות רבים ונשנים. במקרה כזה הוא יפנה את החולה למומחה ליתר לחץ דם לצורך בדיקות מיוחדות.

"החברה הישראלית ליתר לחץ דם"

   טל.03-6002678  כתובתנו: ת.ד 8366,מגשימים   דוא"ל:  info@premergency.co.il

* דף הבית
* צור קשר
* דרושים
* חנות אינטרנט
* אודות 

* ציוד רפואי
* ציוד החייאה בסיסי
* ציוד החייאה מתקדם  
*
ציוד עזרה ראשונה
* ערכות עזרה ראשונה 

*  ערכות החייאה
ערכות עזרה ראשונה לפי תקציב
ציוד כיבוי אש
*  ציוד חילוץ והצלה
*  ציוד לרפואה משלימה  

* קורס החייאה בסיסי
* קורס נאמני החייאה
*
קורס החייאת תינוקות
*
קורס החייאה מתקדמת
* קורס החייאת מכשירים 

* קורס טראומה בילדים
* קורס פציעות ספורט
*
קורס עזרה ראשונה בתעשייה
*
קורס צוות חירום
* קורס אירוע רב נפגעים  

* קורס עזרה ראשונה למטיילים
* קורס מגיש עזרה ראשונה בסיסי
*
קורס מגיש עזרה ראשונה מוסמך
*
קורס מגיש עזרה ראשונה בכיר
* קורס חובש רפואת חירום

* קורס עזרה ראשונה בבעלי חיים
* קורס נאמני בטיחות אש
* קורס חילוץ והצלה
*
קורס הפעלת מנ"פ
*
רענון עזרה ראשונה והחייאה

* מוקד מצוקה
* לחצן מצוקה
* שעון מצוקה
* איתור רכבים
* איתור מטיילים